DownloaderIDM: Internet Download Manager Indir - Nasıl Kullanılır

IDM: Internet Download Manager Indir – Nasıl Kullanılır [2024]

Sağladığım makale, ‘Internet Download Manager (IDM)’ hakkında bilgi verecek. Bu makalede, IDM hakkında tam olarak bilmeniz gereken talimatları vereceğim. Ayrıca, IDM’nin bazı popüler özelliklerini size sağlayacağım. Bu özelliklerden, IDM’nin işlevselliği hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanında, bu yararlı programın çalışma prensiplerini ve bu aracı nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağım. Ayrıca, bu programı kullanmak için gerekli olan bazı sistem gereksinimlerini size sağlayacağım. Dolayısıyla, bu yararlı aracı tamamen öğrenmek için başlamalıyız.

IDM Nedir (Internet Download Manager Nedir)?

Internet Download Manager veya basitçe “IDM”, Tonec Inc. tarafından geliştirilmiştir ve bu programın ilk yayın tarihi 2005’tir. Bu programın ana amacı, indirme hızını artırmaktır (5 kata kadar). Bu, onun Windows Kullanıcıları arasında popüler olmasının ana sebebiydi. Birden fazla bağlantıyı kullanma ve dosyaları kolayca bölümlere ayırma yeteneğine sahiptir. Bağlantı kaybı, bilgisayarın kapanması veya başka herhangi bir sebeple kesilen indirme işlemleri, IDM tarafından devam ettirilebilir. IDM, kullanıcılar için herhangi bir zorluk çıkarmadan dosyaları tamamen indirir.

Internet Download Manager interface

Geçmişte, indirme işlemi çok yavaştı ve bazen indirme işlemi başarıyla tamamlanamıyordu. Ancak bu sorun şimdi IDM (Internet Download Manager) tarafından çözüldü. Bu program, indirme işlemini hızlandırır ve ayrıca indirmeler güvendedir. 2005’ten bu yana, IDM’de birçok farklı değişiklik yapıldı ve tüm bunlar bu programın performansını artırdı. Kullanıcı dostu bu program, güçlü araçlar bir suite sahiptir ve indirmelerimizi kolayca yönetebilir, bu da bizim için çok yararlıdır.

Bu programı kullanarak, indirme dosyalarınızın tamamlanması için çok uzun süre beklemeniz gerekmez. Ancak, indirme işleminin çok yavaş olduğunu fark ettiğiniz bazı durumlar vardır (IDM olmadan). Bu durumda, indirmeleri zorluk çıkmadan hızlı bir şekilde yönetebilecek IDM’yi kullanabilirsiniz. Bazen, bir oyun oynamak veya başka bir etkinlik yapmak istediğinizde, indirmeleri duraklatabilirsiniz (Etkinlik tamamlandığında dosyayı tekrar devam ettirebilirsiniz).

IDM (Internet Download Manager) Özellikleri:

Now I am providing you with some important features of IDM, that you should be aware of. The features are below:

 • Tek Tıklamayla İndirme: Dosyaları sadece bir tıklamayla indirebilirsiniz. Bu, birden fazla dosyayı sadece bir tıklamayla indirebilme yeteneğine sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu özellik çok yararlıdır.
 • Hızlandırılmış İndirmeler: IDM, dosyaların indirme hızını artırır. Bu şekilde, çok uzun süre beklemenize gerek kalmaz.
 • Web Tarayıcıları ile Entegrasyon: IDM ile, herhangi bir web sitesinden (Chrome, Firefox, Opera ve daha birçokları gibi) kolaylıkla dosya indirebilirsiniz. Bu şekilde, istediğiniz zaman herhangi bir webden herhangi bir dosyayı indirebilirsiniz.
 • Scheduling ve Resuming: IDM kullanarak, indirilen dosyaları duraklatabilir ve (bant genişliği kullanımını optimize etmek için) zamanlayabilirsiniz. Yani, bağlantı kaybı, bilgisayarın kapanması veya başka herhangi bir nedenle kesilen indirmeleri devam ettirebilirsiniz.
 • Toplu İndirme ve İndirme Kategorileri: Ayrıca, aynı anda birden fazla dosyayı indirebilir ve bu indirmeleri kategorilere ayırabilirsiniz. Bu şekilde, dosyaların yönetimi de çok kolaydır.
 • Virüs Taraması: İndirilen dosyaları da tarayabilirsiniz. Tarama, sisteminize zarar verebilecek zararlı dosyaları tespit etmenize yardımcı olur.
 • Dosya Önizlemesi: İndirmeden önce, dosyayı önizleyebilirsiniz de. Bu şekilde, sahte dosyalardan korunmuş olursunuz.
 • Otomatik Güncellemeler: Dahası, bu program otomatik olarak güncellenir. Ayrıca, güncellemeleri kontrol eder ve ardından yükler. Bu şekilde, bu programın en son sürümünden de keyif alabilirsiniz.
 • Kullanıcı Dostu Arayüz: Bu programın kullanıcı dostu arayüzü çok yardımcıdır ve tasarım, dosyayı kolayca indirmenize olanak tanır.

Internet Download Manager Ne Işe Yarar?

Bu adımda size bu kullanışlı aracın nasıl çalıştığını anlatacağım. Bu adıma ilişkin talimatların tamamı aşağıdadır:

IDM’nin işleyişini bilmelisiniz. Herhangi bir dosyanın indirme hızını artırarak çalışır. IDM ile bir dosya indirmeye çalıştığımızda, aynı anda IDM dosyanın sunucusuna birden fazla bağlantı oluşturur. Tüm bunlar, IDM’nin dosyayı birçok küçük parçaya bölebilmesine olanak tanır ve bunlar aynı anda indirilebilir. Bu tür bir indirme, ‘Paralel İndirme’dir. Paralel indirme, indirme hızınızı artırmanıza yardımcı olur. Bildiğiniz gibi, büyük dosyaların indirilmesi zaman alır ancak IDM, dosyada değişiklik yapmadan kolay ve hızlı bir şekilde indirilebilen segmentler oluşturur. Bu şekilde, IDM, dosyanın sunucusu ile bağlantıları ayarlayarak indirme hızını artırmak için farklı algoritmalar uygular. Diğer bir deyişle, IDM tarayıcı ile entegre olur ve biz dosyaları doğrudan o tarayıcıdan basitçe indirebiliriz.

System Requirements for IDM

Bu bölümde, bu program için gerekli bazı sistem gereksinimlerini size sağlayacağım. Gereksinimler aşağıda belirtilmiştir:

 • Operating System: Windows (Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10)
 • Processor: Pentium IV or compatible processor
 • RAM: Almost 512 MB (More can increase the performance)
 • Hard Disk Space: 25 MB (More can increase the performance)

Ücretsiz IDM (IDMAN) Nasıl Indirilir?

Burada, size bu yararlı programı nasıl indirebileceğinizi anlatacağım. Aşağıdaki talimatları takip etmeniz gerekmektedir:

Eğer gerçekten IDM (Internet Download Manager) indirmek istiyorsanız, ‘İNDİRME BUTONU’na tıklamanız gerekmektedir. Butona tıkladıktan sonra, karşınıza başka bir web sitesi açılacak. Orada başka bir indirme butonu göreceksiniz, ona tıklayın ve indirme işlemi başlayacaktır. Eğer herhangi bir reklam görürseniz, sadece onu görmezden gelin. İndirme butonu aşağıdadır:

Internet Download Manager Nasıl Kurulur (IDM) 6.42 Build 3 Full Version

Bu bölümde, IDM’yi nasıl kuracağınızın tam prosedürünü anlatacağım. Ancak, onu kurmadan önce indirmeniz gerekiyor. IDM’yi kmspico.com.tr adresimizden indirdiğinizden emin olun, çünkü bu sürüm tüm zararlı yazılımlardan arındırılmıştır ve sisteminize zarar vermez. İndirdikten sonra bir RAR dosyasına sahip olacaksınız ve sonraki prosedür aşağıda açıklanmıştır:

WinRAR‘ı kullanarak RAR dosyasını açın ve ardından “Internet Download Manager 6.42 Build 3 Multilingual + Retail” klasörünü açın.

Internet Download Manager'ın RAR dosyası

O klasörü açtıktan sonra, idman641build3f.exe dosyasını çalıştırın ve RAR dosyasının şifresini girin, bu “123“tür.

RAR dosyası için 123 şifresini girin.

Bundan sonra, Internet Download Manager Kurulum Sihirbazının ilk adımını göreceksiniz. Kurulum sihirbazı sadece sizi karşılıyor ve yapmanız gereken tek şey sonraki’ye tıklamak.

Internet Download Manager Kurulum Sihirbazı

Bundan sonra, kuruluma devam etmek için Internet Download Manager’ın lisans anlaşmasını kabul etmeniz gerekecek. Basitçe, “Lisans anlaşmasını kabul ediyorum” seçeneğine tıklayın ve sonraki’ye tıklayın.

Lisans sözleşmesini kabul edin

Bundan sonra, bu indirici için kurulum konumunu seçmeniz gerekecek. Değiştirmek isterseniz kolayca değiştirebilirsiniz, aksi takdirde sadece sonraki’ye tıklayın.

Internet Download Manager 'nin kurulum konumunu seçin

Kurulum konumunu seçtikten sonra, kurulum sihirbazı kuruluma hazır olduğunuzu bildirecek, bu yüzden basitçe sonraki’ye basın.

Internet Download Manager kuruluma hazır

Sonraki’ye tıkladıktan sonra, program kurulmaya başlayacak ve kurulum işlemi tamamlanması için 1 dakikadan daha az sürecek.

Internet Download Manager yükleniyor

Kurulum işlemi tamamlandığında, sadece bitir’e tıklayın.

Internet Download Manager kurulumu tamamlandı

IDM Crack Nasıl Yapılır

Internet Download Manager’ı kurduktan sonra şimdi onu kırma/yama yapma zamanı. IDM’yi kırma nedenimiz, yalnızca 30 gün boyunca ücretsiz olması ve 30 günün ardından kullanılamamasıdır. Bu nedenle, IDM’nin tam sürümünü önceden etkinleştirilmiş versiyonunu almak için onu kırmanız gerekecek. Bu işlem, onu etkinleştirecek ve programı 30 gün sonra bile kullanmanıza olanak tanıyacak. O zaman, başlayalım ve IDM’yi nasıl kıracağımızı öğrenelim.

Tekrar, WinRAR’ın yardımıyla RAR dosyasını açın, içerisinde Patch -Ali.Dbg olarak etiketlenmiş başka bir RAR dosyası olacak, onu açın (Şifre 123’tür).

IDM crack RAR dosyası için şifre 123'ü girin

Onu açtıktan sonra bir exe dosyası göreceksiniz. Onu açın.

Internet Download Manager yama exe'sini çalıştırın

IDM Crack programı açılacak ve yapmanız gereken tek şey crack’e tıklamak.

Internet Download Manager çatlağı başlatıldı

Bir saniye yükleyecek ve IDM’nin yamalandığını söyleyecek. Bu, IDM’nizin şimdi etkinleştirildiğini doğrulayacak.

Crack'a tıkladığınızda IDM yamalı olacaktır

Internet Download Manager Tam Sürümünün etkinleştirilmesini kontrol etmek için onu açıp yardıma giderek kontrol edebilirsiniz.

Internet Download Manager etkinleştirildi

Bu, en iyi indirici olan IDM’nin kurulumunu ve etkinleştirilmesini tamamlar. Artık istediğiniz herhangi bir dosyayı veya medyayı indirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, birçok tarayıcıyı destekler ve uzantısı desteklenen tarayıcılarda da mevcuttur.

Internet Download Manager Chrome Eklentisi Nasıl Eklerim??

Internet Download Manager extension genellikle otomatik olarak yükler, ancak bazı durumlarda otomatik yükleme gerçekleşmez. Bu nedenle, IDM extension’ı tarayıcınıza nasıl manuel olarak ekleyeceğinizi de anlatacağım. Aşağıda verilen adımları takip edin ve bu uzantıyı tarayıcınıza (bu durumda Google Chrome) ekleyebilirsiniz.

Tarayıcınızı açın ve “Internet Download Manager Extension Chrome” arayın. İlk arama sonucunu açın.

Google'da internet indirme yöneticisi uzantısını arayın

Daha sonra, “idm-integration-module/ngpampappnmepgilojfohadhhmbhlaek” bağlantısına tıklayın ve chrome webstore sayfasına yönlendirileceksiniz.

IDM uzantısı için bağlantıya tıklayın

Bağlantıya tıkladıktan sonra https://chromewebstore.google.com/ adresine yönlendirileceksiniz ve oradan “IDM Integration Module”, yani IDM Uzantısını web tarayıcınıza (Chrome) ekleyebilirsiniz. Sadece “Add to Chrome” tıklayın.

Chrome web mağazası uzantı ekle'ye tıklayın

Bundan sonra, bir mesaj belirecek ve oradan bir kez daha “add extension” seçeneğine tıklamanız gerekecek.

IDM uzantısı ekle seçeneğine tıklayın

Uzantı tarayıcınıza (Google Chrome) eklenecek ve resmi web sitesine yönlendirileceksiniz.

İnternet indirme yöneticisi uzantısı yüklü

Daha sonra, Chrome’unuzun uzantı ayarlarına gitmeniz gerekecek. Bunu yapmak için, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve uzantılara tıklayın.

Google Chrome'un uzantı ayarını açın

Daha sonra, IDM integration Module’u aktif hale getirmeniz gerekecek. Bunu yapmak için sadece butona tıklayın.

IDM entegrasyon modülünü açın

Butona basitçe tıkladıktan sonra uzantı aktif hale gelecek.

IDM entegrasyon Modülü artık aktif

Şimdi, uzantıyı sabitlemek en iyisi olacaktır. Bu, başlatma işlemini kolaylaştıracak ve indirme işlemini sizin için daha kolay hale getirecektir. Bunu yapmak için, arama çubuğunuzun sağ ucundaki uzantı sekmesine tıklayın.

Internet Download Manager uzantısını sabitleyin

Bundan sonra, raptiye simgesine tıklayın ve bu, IDM uzantısını tarayıcınıza sabitleyecektir.

Internet Download Manager uzantısını sabitleyin

Internet Download Manager Ile Film Nnasıl Indirilir?

Şimdi, size IDM den nasıl film indirilir göstereceğim ve bunun için YouTube’dan Kuruluş Osman’ın müziğini indireceğim. YouTube videosunda IDM video panelini göreceksiniz, üzerine tıklayın ve indirmek istediğiniz video kalitesini seçin.

Kurulus Osman'ı IDM ile indirin

IDM’nin indirme bilgi penceresi açılacak ve oradan sadece indirmeye başla’ya tıklayın.

İndirmeyi başlat'a tıklayın ve indirme işlemi başlayacaktır

Video indirilmeye başlayacak ve indirme hızı ve indirme ilerlemesi gibi istatistikler ekranınızda görüntülenecek.

İndirme başlayacak

Bir süre sonra indirme işlemi tamamlanacak ve videonuzu izleyebilirsiniz.

Internet Download Manager Nasıl Kullanılıyor?

Şimdi, Internet Download Manager’ı indirdikten, kurduktan ve aktive ettikten sonra, IDM’nin nasıl kullanılacağını öğrenme zamanı. Bu yüzden, bu indirici programının bazı temel ve orta seviye özelliklerini size anlatacağım. Aşağıda verilen adımları okuyabilir ve Internet Download Manager’ın farklı fonksiyonlarını nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

İndirmeler Seçenekler

Öncelikle, bu indirici programının genel ayarları hakkında size bilgi vereceğim. Bunun için görev çubuğunda “İndirmeler” seçeneğine gidin ve oradan son giriş olan “Seçenekler“e tıklamanız gerekecek. Ayarlar açılacak ve oradan “Genel“i seçebilirsiniz. Burada, Internet Download Manager’ı başlangıçta başlatma, izleme modülünü çalıştırma, panoya yerleştirilen URL’yi otomatik olarak indirmeye başlama ve gelişmiş tarayıcı entegrasyonunu kullanma gibi birçok farklı ayar görebilirsiniz. Bu ayarların her biri bir şekilde faydalıdır. Örneğin, ilk ayar sisteminizi başlattığınızda bu indirici programını otomatik olarak başlatır. Bunun dışında, bu yöneticiye bir tarayıcı da ekleyebileceğiniz tarayıcı ekleme ayarları vardır. Sonunda, bazı özelleştirme ayarları bulunmaktadır.

Internet Download Manager genel ayarları

Kaydet

Daha sonra, “seçenekler“de “Kaydet” ayarı bulunmaktadır, burada varsayılan indirme kategorisini ve varsayılan indirme konumunu değiştirebilirsiniz. İlk olarak, kategoriyi değiştirmek için ayarı göreceksiniz, varsayılan kategori “genel“dir ve bunu düzenleyerek veya yeni bir kategori ekleyerek de değiştirebilirsiniz. Daha sonra, “genel” kategorisi için varsayılan indirme dizinini göreceksiniz, eğer bunu değiştirmek istiyorsanız “Gözat”a tıklayabilirsiniz. Ayrıca, sunucu tarafından sağlanan dosya oluşturma tarihini seçmek için bir onay kutusu seçeneği bulunmaktadır. Bunun dışında, geçici dizin için varsayılan konumu değiştirme seçeneği de bulunmaktadır.

Internet Download Manager ayarlarına kaydet

Bağlantı

Seçeneklerdeki ayar “bağlantı“dır, bu da Internet Download Manager için bağlantı sayısını ifade eder. Bu ayar doğrudan indirme hızıyla bağlantılıdır ve varsayılan değeri 8’dir, ancak bunu 32 bağlantıya kadar artırabilirsiniz. Ancak, bu sayıyı 16 bağlantı olarak kullanmanız en iyisi olacaktır çünkü bu sayı hem sisteminiz hem de indirilen dosyanın sunucusu tarafından kolayca desteklenir.

Daha yüksek hız için IDM'nin bağlantı ayarı

Sesler

Bir sonraki ayar “sesler“dir ve bu ayarda farklı işlevler için ses ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak bu seçenek devre dışıdır ancak İndirmeler > Seçenekler‘den oraya giderek ve Sesler’i açarak etkinleştirebilirsiniz. İndirme tamamlandığında, indirme başarısız olduğunda, kuyruk işleme başladığında ve kuyruk işlemesi durduğunda veya bittiğinde ses ayarlayabilirsiniz.

Internet Download Manager ses ayarı

Görünum

Görev çubuğunun “Görünüm” bölümünde birçok farklı görüntü ayarı da bulunmaktadır. Kategorileri gizleme, dosyaları düzenleme, araç çubuğu, IDM tepsi simgesi, URL listesini özelleştirme, karanlık mod desteği, font ve diller için ayarları görebilirsiniz. “IDM bildirim alanı simgesi“nde farklı stiller seçebilirsiniz, örneğin 3D stil, klasik stil ve ayrıca gösterme seçeneğini de seçebilirsiniz.

Internet Download Manager bildirimi alan simgesi ayarı

Yazi tipi

Sonra, “Yazı tipi” seçeneği var, bununla indiriciniz için farklı fontlar seçebilirsiniz. İki seçeneğiniz var, biri font seçmek diğeri ise fontu varsayılana sıfırlamak. Font seç’e tıklarsanız bir font kütüphanesi açılır ve oradan fontu ve boyutunu seçebilirsiniz.

IDM Yazi tipi ayarı

IDM Languages

Son olarak, “Dil” seçeneğiniz var, buradan IDM’nin dilini değiştirebilir ve istediğiniz herhangi bir dili seçebilirsiniz. Internet Download Manager 60’dan fazla dili desteklemektedir. Dahası, Türkçe’yi de destekler.

Internet Download Manager Dil

Programla Seçenekler

Son olarak, “IDM Scheduler” hakkında bilgi vermek istiyorum, bu ayar çok yararlıdır ve birçok özelliğe sahiptir. Buna İndirmeler‘den ve sonra Programla‘ya tıklayarak erişebilirsiniz, bundan sonra Zamanlayıcı açılacak ve burada IDM başlangıcında indirmeye başla gibi birçok farklı seçenek bulacaksınız, bu seçenek panodaki tüm indirmeleri indirmeye başlayacaktır. Daha sonra, dosyaları indirmek için zamanı da seçebilirsiniz, hatta otomatik olarak dosya indirmek istediğiniz tarihi ve günleri bile seçebilirsiniz. Bundan sonra, indirme işleminin ne zaman duracağını seçmek için bir seçenek var. Bunların dışında, indirme tamamlandığında programın çıkışı ve indirme tamamlandığında bilgisayarın kapanması seçeneği gibi bazı daha fazla ayarlar da bulunmaktadır.

Internet Download Manager Programla ayarı

Sonuç

Sonuç olarak, bu makalede IDM’yi tamamen ele aldığımızı söylemek istiyorum. Ayrıca, bu program hakkında gerekli bilgileri öğrendik. Bunun yanı sıra, bu uygulamanın bazı önemli özelliklerini sizlere sağladım ve umarım bunları alabilirsiniz. Bunun dışında, IDM’nin nasıl çalıştığı yöntemini size açıkladım. IDM’nin indirilmesi, kurulması ve aktive edilmesiyle ilgili tam prosedür de yukarıda tartışıldı. Ayrıca, bu program için temel sistem gereksinimleri de makalede verilmiştir ve son olarak, bu indirici programın yaygın kullanımını resimlerle birlikte açıkladım. Umarım bu makale sizin için çok yararlıdır ve bu makaledeki bilgilerden tam olarak yararlanmanızı şiddetle tavsiye ederim ve eğlenin.